6489filografi 
   Ana Sayfa      Malzemeler

Bu konunun güncellemesi  devam edecektir.

 
  1) AHŞAP= (Yada ahşap kökenli zemin) Yani çivileri çakacağımız zemin. Masif -yani ağacın doğrudan kendisi- bu;genellikle kumaş vb.şeyler kaplamadan kullanmak için seçilir.diğer bir tür ;sunta,kontraplak,mdf olabilir, yeterki üzerine çivi çakılabilsin.masif ve mdf gibi malzemeler sert olabileceği için çakma esnasında zorlayabilir.Bu işe başlarken en uygun malzemelerden bir tanesi kavaktan yapılmış kontraplaktır. Boyutlarını yapacağınız modele göre seçmenizde yarar vardır.Yani ilk önce tahtayı temin etmekle işe başlamayın.Tahtaların kalınlıkları, ortalama 10-15 mm olmalıdır.Çok fazla kalın olmasına gerek yoktur.çok ince olursa da ;çivinin mukavemeti açısından yak.8-10 mm tahtaya çakılmış olması gerekir ki tahtamızın kalınlığı (çivinin arkadan çıkmaması için) bu çivi derinliğinden herzaman 3-5 mm fazla olsun.
 
    2) ÇİVİ=  İkinci temel malzememiz. Ne yazıkki herzaman en yakın nalburdan temin edemediğimiz bu malzemede İstanbul nispeten şanslıdır.İşimize yarayacak çiviler tel çapına göre boyları çok uzun olmamalı, kafaları dairesel olmalı,oval yada imalat bozuklukları görülmemelidir.Genelde kullanılan boyutlar: 1,5-2 mm tel çapı, 20 mm boyu olanlardır. Kafa çapları yak.3 mm civarıdır. Bu ölçülerin biraz altında yada üstünde olan çivileri de kullanabilirsiniz.Boyutları açısından çiviyi de tahta gibi yapacağınız işe göre seçmenizde yarar vardır.Örneklerdeki gibi geometrik bir şekil(bizdeki örnek papatyayı andırıyordu) veya yelkenliyi yaparken çivi boyutları 2/20 mm olabilir,yani küçük  seçmenize gerek yoktur. Önemli olan; yapmayı düşündüğünüz modeli o çivi kalınlığında (ve kafa çapında) istediğiniz gibi yapıp yapamayacağınızdır. Çünkü çivinin esas görünen kısmı kafa kısmıdır.Kafa çapı da çivi boyutlarıyla orantılı olmalıdır.Örneğin; yine ''örnekler'' de göreceğiniz eli yüzünde kız figürüne kullanılan çiviler ayakkabı çivisidir.Çünkü oradaki yüz hatlarını yapabilmek için nispeten küçük kafalı bir mlz. seçmek gerekiyordu. Çivi açısından oradaki sorun, telleri dolarken kafadan sıyrılması olmaktaydı. Çiviniz standard düz-silindirik-kafalı olabileceği gibi mercimek şeklindeki kafaya da sahip olabilir. Yerine göre -ör.boşluksuz isim,imza yaparken- daha dekoratif durabilir. Hatta yapacağınız işe göre toplu iğne bile kullanabilirsiniz,tabi çakmakta zorlanmazsanız.Bununla ilgili örnek yakında ''örnekler'' kısmına konacaktır. Örnek ise minyatür boyutta bir Türk bayrağıdır.' Bu kadar küçüğe ne gerek var,büyüğünü yapar duvara asarım'' derseniz (tamam ,belki haklısınız ama) biz de onu buzdolabı üzerine yapıştıramayız deriz.
 
   3) ÇEKİÇ =  İşte size çekiç,ama böyle tutmayın.
Nalbur yada yada yapı marketlerden  temin edebileceğiniz çekiç 150-200 gr arası olmalıdır.Bir tavsiye; çekicin ağız kısmının düz olması yararınızadır.Yani çiviye temas eden yüzey yumurta gibi olmamalıdır,çünkü çakma esnasında çiviyi yamultabilir  ve bir tavsiye daha; çekici kullanırken,sapın dip kısmından yani mümkün olduğunca uzun tutun ve elinizi öyle alıştırın.
     4) TEL=  Örme yapılacak tel (tek malzeme tel değildir) bakır tel ve ideal ölçü 0,30 mm kalınlığında olmalıdır. Ana sayfada da belirttiğimiz gibi yazdıklarımız kanun değildir.Kalınlık konusuna devam edecek olursak,0,30 mm nin altı-0,25 mm gibi- veya üstü de -0,40 mm- olabilir.Her zaman dediğimiz gibi size kalmış birşey.Yapacağınız model büyük ise kalın malzemeyle örmek kötü durmayabilir. Tel malzemesini tuhafiyecilerden ve özellikle takı malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Bakır tellerin üzeri çeşitli renklerde kaplanmıştır,iş istediğiniz renk veya renk tonlarını bulabilmekte.